Zdrowy styl życia dla cukrzyka

Cukrzyca jest dzisiaj jedną z głównych chorób cywilizacyjnych, która coraz liczniej dotyka społeczeństwa całego świata. Przyczyna takiego stanu rzeczy tkwi dzisiaj przede wszystkim w niezdrowym stylu życia, jaki prowadzą przede wszystkim ludzie żyjący w rozwiniętych krajach.

Paradoksalnie dla cukrzyka najlepszym lekiem jest właśnie zdrowy styl życia. Prowadząc takie życie wcześniej można było uniknąć tej poważnej choroby, ale kiedy już na nią zapadamy to naprawdę najwyższy czas przemyśleć swój dotychczasowy styl życia i zrobić coś dla siebie.

Przede wszystkim dieta

Na początek warto obalić pewien znany mit, który to mówi o tym, że na cukrzycę chorują osoby nadużywające słodyczy i bardzo mocno słodzące napoje. To absolutna nieprawda. Zdrowa trzustka jest w stanie przetworzyć każdą ilość cukru, a zaburzenia w jej pracy nie są spowodowane zbyt dużą ilością tego cukru, ale ogólnym złym stanem organizmu, który w dużej mierze spowodowany jest nieodpowiednim odżywianiem. Przede wszystkim cukrzyk powinien więc zastanowić się na zmianą swojego dotychczasowego żywienia. Po pierwsze warto jeść o wiele więcej warzyw oraz owoców, które kupowane są w sprawdzonych miejscach. Owoce i warzywa niestety także potrafią być mocno napompowane chemią, przez co tracą swoje wartości odżywcze. Ograniczenie spożycia cukru jest tutaj sprawą oczywistą. Trzustka nie działa już tak jak powinna i często nie jest w stanie przetworzyć dostarczanej glukozy. Nie możemy oczywiście tak do końca rezygnować z cukru, gdyż jego zbyt niska ilość jest niezwykle niebezpieczna dla naszego życia. Najlepiej po prostu udać się do dietetyka, który przygotuje idealną dietę, dopasowaną do naszego organizmu, ale także do naszej choroby, czyli cukrzycy. Bardzo często przejście na zdrowe odżywianie się znacząco ogranicza konieczność leczenia farmakologicznego cukrzycy.

Umiarkowany ruch bardzo wskazany

Zdrowy styl życia to także ruch, który w przypadku cukrzyków powinien mieć umiarkowany charakter. Możemy wybierać się na długie spacery ze swoim psem, odstawić czasem samochód, może udać się na siłownię czy fitness albo nawet regularnie chodzić na basen. Każda aktywność fizyczna wzmacnia nasz organizm, który samodzielnie zaczyna radzić sobie z chorobą, a do tego znacząco polepsza się nasze samopoczucie.

Koniec z paleniem papierosów

Osoby prowadzące zdrowy styl życia zdecydowanie powinny odstawić używki w postaci papierosów, a już na pewno cukrzycy. To jeden z najbardziej zgubnych nałogów naszego świata, który powolnie, ale skutecznie osłabia organizm, zwiększa ryzyko poważnych chorób jak i oczywiście samego raka. W przypadku cukrzyka palenie tylko pogłębia chorobę i przyspiesza niszczenie kolejnych organów ciała.

Alkohol tylko okazjonalnie

O ile zdrowa osoba może sobie pozwolić częściej na alkohol, tak cukrzyk powinien ograniczyć jego spożycie do absolutnego minimum. Alkohol utrudnia bowiem trawienie cukrów, które i tak jest już zaburzone przez złą pracę trzustki, a to z kolei najkrótsza droga do poważnej i bardzo niebezpiecznej hiperglikemii.

Najgorsza przy cukrzycy jest rezygnacja ze słodyczy, a przynajmniej dla mnie było to strasznie trudne. Życzę wszystkim wytrwałości bo sama przekonałam się, że naprawdę warto zmienić swoje życie i cukrzyca przestaje być taka straszna.

Wniosek prosty, najlepiej już za młodu mieć dużo ruchu i zdrowo się odżywiać, a nie będzie takich problemów

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Wasze komentarze:

Dodaj komentarz